Pirinç Pilavı

Pirinç pilavı Türk mutfağının en önemli yemeklerinden birisidir. Öyle ki eski zamanlarda kızlar ev yemeklerindeki yeteneklerini ilk olarak yaptıkları pilav ile göstermektedir. Pilav yapmak kolay gibi gözükse de ayrıntılarını iyi bilmek tadını çok değişir. Pilavdaki püf noktalardan birisi suyu ayarlamaktır. Bu konuda herkesin kendine özgü bir görüşü vardır. Fakat 1 su bardağı pirince 1,5 su bardağı su oldukça iyi olmaktadır. Tam kıvamına getirmektedir. Ayrıca pilavın lapa lapa olmaması için pilavın suyunu iyice çekmesi için çatal ya da kaşık ile pilavın aralarında boşluklar yaratarak hava almasını sağlayın. Tüm bu püf noktaları verdikten sonra tarifimize geçebiliriz. Ayrıca Pilav Tarifleri kategorimize de göz atabilir diğer pilavlarımızın tariflerine de bakabilirsiniz. Afiyet olsun.

Pirinç Pilavı Malzemeleri

—2 su bardağı kadar pilavlık olarak alınmış pirinç

—2 çorba kaşığı tereyağı

—Tavuk ya da et bulyon. Bunları kullanmak istemiyorsanız sadece tuz ekebilirsiniz.

—3 su bardağı sıcak su

pilav

Pirinç Pilavı Tarifi

—Pirincin içerisinden taş çıkmaması için iyice ayıklayın. Daha sonra fazla olan nişastasını akıtmak için 2 ya da 3 kat iyice su ile yıkayın.

—Önceden hazırladığınız ılık suyun içerisine pirinçleri atın ve 10 dakika kadar bekletin. 10 dakika bekledikten sonra tekrar iyice yıkayın.

—Suyu iyice kaynatın. Tercihen normal su, tavuk suyu ya da et suyu da kullanabilirsiniz. Daha sonra tereyağını tencerede güzel bir şekilde eritin ve pirinçleri tencerenin içine koyun.

—Pirinçlerin tereyağı içinde iyice pişmesini bekleyin.

—Sonra içerisine sıcak suyunuzu ilave edin ve tuz koyun. Tuz yerine dilerseniz tavuk bulyon ya da et bulyon da kullanabilirsiniz.

—Pilavınızı yüksek ateşte kaynayana kadar pişirin. Üzerine nokta nokta olduğunda yani kaynadığında ocağı kısın ateşe geçirin.

—Pilav suyunu iyice çektikten sonra ocağı kapatarak 10 dakika kadar dinlenmesini bekleyin. Bu süre sonunda pirinç pilavı servise hazır olacaktır. Afiyet olsun.