Sucuk Tarifi

Sucuk Tarifi

Son yıllarda organik ürünlere ilginin çoğalması ve piyasada satılan özellikle et ile üretilen yiyeceklere duyulan güvensizlik nedeni ile bir çok bayan çorbasından tutun sucuğa kadar bir çok besini kendisi yapmayı tercih ediliyor. Bana sorarsanız hazır alınan salam, sosis ve sucuk gibi et ile üretilen besinlerin gelişim çağında ki çocuklara verilmesi oldukça sakıncalı. Özellikle ne olduğunu bilmediğimiz markaların neredeyse paketlenmiş zehir olarak satıldığı bu tarz besinleri ya hiç tüketmemeli yada kendimiz uygulamalıyız ne dersiniz?

Sucuk Tarifi yapımız sizlere zor geliyorsa en azında bildiğiniz ve tanıdığınız ve en önemlisi de araştırdığınız ürünleri tercih etmenizi öneririm kolay gelsin.

Sucuk Tarifi Malzemeler

1 kilo kuzu eti (döş)
5 kilo dana eti (döş)
Yarım kilo kuyruk yağı
Sarımsak( 2 baş)
Sucuk harcı( beş çorba kaşığı)
Baharatlar 1 çorba kaşığı ( kırmızı biber, yeni bahar, kimyon, karabiber, tuz)
500 gram su( 2 su bardağı)
Tuz( 1 çorba kaşığı)

Sucuk Tarifi

-Öncelikle tüm etleri ve kuyruk yağını kıyma makinesinden geçiriyor ve sarımsakları da ekleyerek bir kez daha makineden geçiriyoruz ve geniş bir tepsi içine kıymalı harcımızı alıyoruz.
-Tepsi içine aldığımız kıymalı harcın içine tüm baharatları ekliyor ve yoğuruyoruz, daha sonra 2 su bardağı suyu azar azar ekleyerek yoğurma işlemine devam ediyoruz.
-İyice yoğurduğumuz harcımızı 1 gece buz dolabında beklettikten sonra bir sonra ki gün sucuğu yapmaya başlıyoruz hanımlar.
-Önceden temizlenmiş bağırsakları su içine alarak iyice yumuşamasını sağlıyoruz. Kıyma makinesi ağız kısmına sucuk aparatını takıp, yumuşayan bağırsakları bu aparata takıyor ve bağırsağın ucunu kestiğimiz kısmı elimizle tutuyoruz.
-Makinenin yukarı kısmından harcı veriyor ve bağırsağı harcımız ile dolduruyoruz( önce bağırsağın havasını almayı unutmayın) Yeteli uzunluğa gelince ucunu kesip klasik halka şeklini veriyoruz ve ip ile bağlıyoruz son aşamada asıyoruz.
-Evet bayanlar yaklaşık 4 gün balkonda kurutmaya bıraktığınız sucukları a ikram edebilirsiniz afiyet olsun.

BİR BAŞKA TARİF 

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

hobiler Yandex.Metrica