Binbirdelik Otu – Sarı Kantaron

Binbirdelik Otu – Sarı Kantaron

Sarı kantaron bitkisi Kılıçotu, Mayasıl otu, Yaraotu, Kanotu olarakda adlandırılır. Sarı kantaron otu uzun süredir Avrupa’ da ruhsal bozukluklara bağlı hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır.
Bu bitki Avrupa’da gelişi güzel yerlerde yetişmektedir. Yani bu bitkiye orman, yol kenarlarında, tarlalarda rastlamak mümkün. Son zamanlarda Amerika’ da bu otun kullanımı yaygınlaşmıştır. Kuzey Amerika’ da da bitkinin yetiştiği yerler görülmeye başlamıştır.kırlarda bile yetiştiği görülmektedir. Geçmişte Haçlılar kesik ve çiziklerin iyileşmesi için sarı çiçekleri kullanırlardı. Bu çiçekler zeytinyağında bekletilip yağın rengi kırmızıya dönünce tedaviye hazır hale gelirdi. Eski çağlarda Yunan ve Romalılar tarafından bitkiler yapılan büyülerin etkisinden korunmak için yaygınlaşmıştı. Bitkilerin hazırlanma aşaması çiçeklerinin ve tomurcukların kurutulması ile başlamaktaydı. Elde edilen kurutulmuş çiçekler kullanım için hazır hale getirilmekteydi.

Sarı Kantaron Otu Özellikleri
Bitkinin bileşenini Hypericin ve pseudohypericin oluşturur. Ancak bu bileşenlerin bitkideki oranı sadece %0.05-0.3’ dür. Bu bileşenler bitkinin karakteristik yapısını oluşturur.
sarı kantaron

Sarı Kantaron Kullanım Alanları:
Depresyon
Sarı kantaron bitkisinin tedavide kullanılması Almanya’ da yayılmaya başlanmıştır. Ilımlı depresyonlarda, sıklıkla kullanılan, hatta etkisinin iyi olduğu bilinen antidepressanlar yerine tercih edilmeye başlanmıştır. Bu bitki bitkisel tedavi yöntemlerini seven ve uygulayan uzmanlar tarafından tavsiye edilebilmektedir. Birçok uzman özellikle menepoz dönemindeki kadınların yaşamış oldukları ruhsal problemlere karşı iyi geldiğini savunmaktadır. Avrupa’ da bu bitkinin antidepressan özelliği taşıdığına dair birçok araştırma yapılmaktadır. Amerika’ da da bu yönde çalışmalar devam etmektedir. Ancak bütün bu çalışmalara ve analizlere rağmen bitkinin antidepressan güvenilirliği ve etkisi taşıdığı kanıtlanmamıştır.
Bitki, uykuda beyindeki melatonin salınımını etkilediği bu yüzden uykunun derin olmasını sağladığı bilinmektedir.
Kesin bir bilgi olmamakla birlikte bitkinin konsantrasyonu güçlendirdiği, kavrama yeteneğini arttırdığı söylenmektedir.
Antienflamatuar, antibakteriel, antiviral etkileri söz konusudur.
Melanin kaybı ile yaşanan derideki kısmi renk değişiklikleri ve karakterize vitiligonun tedavisinde etkilidir.
Ülser tedavisi gören hastalarda da kullanıldığında yarar sağladığı belirtilmiştir.
Avrupa’ da romatizmal ağrıların giderilmesinde, gut hastalığı, ishal ve yatağa kaçırma gibi durumlarda da kullanılmış ve tedaviye olumlu cevap alınmıştır.
Sarı kantaron bitkisiyle ilgili Avrupa araştırmalar halen devam etmektedir.

Sarı Kantaron Otu Kullanım Şekli:
Hazır tabletleri mevcuttur. Kapsül olarak da hazırlanmıştır. Ayrıca çay şeklinde de tüketilebilir.
Yan Etkiler Ve Etkileşimleri
Hamilelikte kullanımı ile ilgili yeterli bir çalışma yapılmamıştır. Bu yüzden hamilelerin kullanması önerilmemektedir. Bitkinin ışığa karşı duyarlılığı vardır. Bu etki kullanım anında açık tenli kişileri etkiler. Bu yüzden ışıklı ortamlarda kullanılmaması önerilir.

Satı Kantaron Otu Yan Etkiler
Bitki ışığa karşı duyarlılık gösterdiği için veterinerlik ile ilgili araştırmalar otun bu dalda zehirli otlar grubuna sokmuştur. Bu otu tedavi sürecinde kullanan bir insanın 4 hafta kadar bir süre içerisinde güneşe temas eden cilt bölgelerinde ağrılı yanıklar oluştuğu saptanmıştır. Sonrasında otun kullanımı durdurulmuş ve 2 ay ksdar bir süre içinde bu şikayetin sona erdiği görülmüştür. Sindirim bozukluklarıda gözlemlenen yan etkiler arasındadır. Kullanan bazı insanlarda allerjik reaksiyonlarada rastlanmıştır. Bunun gibi yan etkilerin görülmesi neticesinde kullanım durdurulmalıdır.