Binbirdelik Otu – Sarı Kantaron

Binbirdelik Otu – Sarı Kantaron

Sarı kantaron bitkisi Kılıçotu, Mayasıl otu, Yaraotu, Kanotu olarakda adlandırılır. Sarı kantaron otu uzun süredir Avrupa’ da ruhsal bozukluklara bağlı hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır.
Bu bitki Avrupa’da gelişi güzel yerlerde yetişmektedir. Yani bu bitkiye orman, yol kenarlarında, tarlalarda rastlamak mümkün. Son zamanlarda Amerika’ da bu otun kullanımı yaygınlaşmıştır. Kuzey Amerika’ da da bitkinin yetiştiği yerler görülmeye başlamıştır.kırlarda bile yetiştiği görülmektedir. Geçmişte Haçlılar kesik ve çiziklerin iyileşmesi için sarı çiçekleri kullanırlardı. Bu çiçekler zeytinyağında bekletilip yağın rengi kırmızıya dönünce tedaviye hazır hale gelirdi. Eski çağlarda Yunan ve Romalılar tarafından bitkiler yapılan büyülerin etkisinden korunmak için yaygınlaşmıştı. Bitkilerin hazırlanma aşaması çiçeklerinin ve tomurcukların kurutulması ile başlamaktaydı. Elde edilen kurutulmuş çiçekler kullanım için hazır hale getirilmekteydi.

Sarı Kantaron Otu Özellikleri
Bitkinin bileşenini Hypericin ve pseudohypericin oluşturur. Ancak bu bileşenlerin bitkideki oranı sadece %0.05-0.3’ dür. Bu bileşenler bitkinin karakteristik yapısını oluşturur.
sarı kantaron

Sarı Kantaron Kullanım Alanları:
Depresyon
Sarı kantaron bitkisinin tedavide kullanılması Almanya’ da yayılmaya başlanmıştır. Ilımlı depresyonlarda, sıklıkla kullanılan, hatta etkisinin iyi olduğu bilinen antidepressanlar yerine tercih edilmeye başlanmıştır. Bu bitki bitkisel tedavi yöntemlerini seven ve uygulayan uzmanlar tarafından tavsiye edilebilmektedir. Birçok uzman özellikle menepoz dönemindeki kadınların yaşamış oldukları ruhsal problemlere karşı iyi geldiğini savunmaktadır. Avrupa’ da bu bitkinin antidepressan özelliği taşıdığına dair birçok araştırma yapılmaktadır. Amerika’ da da bu yönde çalışmalar devam etmektedir. Ancak bütün bu çalışmalara ve analizlere rağmen bitkinin antidepressan güvenilirliği ve etkisi taşıdığı kanıtlanmamıştır.
Bitki, uykuda beyindeki melatonin salınımını etkilediği bu yüzden uykunun derin olmasını sağladığı bilinmektedir.
Kesin bir bilgi olmamakla birlikte bitkinin konsantrasyonu güçlendirdiği, kavrama yeteneğini arttırdığı söylenmektedir.
Antienflamatuar, antibakteriel, antiviral etkileri söz konusudur.
Melanin kaybı ile yaşanan derideki kısmi renk değişiklikleri ve karakterize vitiligonun tedavisinde etkilidir.
Ülser tedavisi gören hastalarda da kullanıldığında yarar sağladığı belirtilmiştir.
Avrupa’ da romatizmal ağrıların giderilmesinde, gut hastalığı, ishal ve yatağa kaçırma gibi durumlarda da kullanılmış ve tedaviye olumlu cevap alınmıştır.
Sarı kantaron bitkisiyle ilgili Avrupa araştırmalar halen devam etmektedir.

Sarı Kantaron Otu Kullanım Şekli:
Hazır tabletleri mevcuttur. Kapsül olarak da hazırlanmıştır. Ayrıca çay şeklinde de tüketilebilir.
Yan Etkiler Ve Etkileşimleri
Hamilelikte kullanımı ile ilgili yeterli bir çalışma yapılmamıştır. Bu yüzden hamilelerin kullanması önerilmemektedir. Bitkinin ışığa karşı duyarlılığı vardır. Bu etki kullanım anında açık tenli kişileri etkiler. Bu yüzden ışıklı ortamlarda kullanılmaması önerilir.

Satı Kantaron Otu Yan Etkiler
Bitki ışığa karşı duyarlılık gösterdiği için veterinerlik ile ilgili araştırmalar otun bu dalda zehirli otlar grubuna sokmuştur. Bu otu tedavi sürecinde kullanan bir insanın 4 hafta kadar bir süre içerisinde güneşe temas eden cilt bölgelerinde ağrılı yanıklar oluştuğu saptanmıştır. Sonrasında otun kullanımı durdurulmuş ve 2 ay ksdar bir süre içinde bu şikayetin sona erdiği görülmüştür. Sindirim bozukluklarıda gözlemlenen yan etkiler arasındadır. Kullanan bazı insanlarda allerjik reaksiyonlarada rastlanmıştır. Bunun gibi yan etkilerin görülmesi neticesinde kullanım durdurulmalıdır.

Acai Üzümü

Amazon palmiye berry gibi bir çok ismi vardır.Birkaçı daha verelim: Acai üzümü, acai berry de denmektedir. Euterpe oleracea bu da Latince ismidir. Acai üzümü palmiye ağaçlarının bir meyvesidir. Rengi kırmızı mor karşımıdır. Daha çok tropikal yağmur ormanları bulunan bölgelerde özellikle Orta ve Güney Amerika’da yetişmektedir. Yerli halk bu meyveye acai berry demektedir. Türkçede ‘bağıran meyve’ olarak anlamlandırılır.
Daha çok bölgenin yerli halkı uzun yıllar bu meyveyi besin olarak kullanmıştır. Ayrıca amazon lardaki yerli halklar bu meyveyi ilaç yapımında da kullanmaktaydı.
Acai üzümü son yıllarda çok konuşulur hale gelmiştir. Hatta acai üzümünü süper bir besin diye dünyaya duyurmaya başlamışlardır. Yüksek kolesterol hastalarında,kilo kayıpları için, bazı kanser türlerinde, osteoartritlerde gibi çok ciddi hastalıklarda olduğu gibi genel sağlık içinde çok yararlar sağladığı söylenilmektedir. Lakin tüm bunlar idda halindedir. Çünkü ispatlanmış hiçbir bilimsel veri bulunmamaktadır. Acai üzümü sadece deneysel olarak sadece bağırsak MR lerinde kullanılmıştır.
acai üzümü
Acai üzümü bir meyvedir. Meyve olarak tüketildiği gibi meyve suyu olarak da tüketilebilir.Acai üzümünden elde edilmiş sular gıda sektöründe dondurma, jöle , çeşitli karışımlarla likör olarakta kullanılır. Acai üzümün ticari değeri de vardır. Bu meyve mor renginden dolayı gıdalarda doğal renklendirici olarak kullanılmaya devam etmektedir. Acai üzümünün ayrıca tablet hali, toz hali gibi üretimleri mevcuttur.

Acai Berry ve Bilimselliği

-Sağlık alanında kullanımıyla ilgili acai berry nin iyi gelip gelmediği konusunda hiçbir bilimsel kanıt mevcut değildir.
-Acai berry kullanımı ve takviyeleriyle hızla kilo kaybı olduğunu belirten iddalara karşı bunları ispatlayacak bağımsız olan hiçbir hakemli dergide yayınmış çalışması mevcut değildir. Sadece hayvanlar üzerinde çalışma yapılmış olup farelere meyve suyu verilmiştir. Bu karşılaştırma ve araştırmalar sonucunda farelerde kilo kaybı görülmemiştir.
-Acai berry nin laboratuar araştırmalarında özellikle antioksidan üzerinde durulmuştur. Bu çalışmalardan anti kansere karşı iyi bir aktivite yaptığı ayrıca anti enflamatuvara karşı da aktivite gösterdiği görülmüştür. Bu da çilek , böğürtlen, kızıkcık gibi meyvelere nazaran çok daha fazla antioksidan özelliği olduğu laboratuar çalışmalarında görülmüştür.
– Antosiyoninler ve flavonoidler gibi çok çeşitli maddeler acai üzümün içeriğinde bulunur.Yunanca kelimelerden oluşan antosiyanin bitki ve mor olarak anlam taşır. Antosiyaninler denilen bu madde tüm çiçeklerde ,sebzelerde tüm bitkilere kırmızımavi ve mor renkleri verir. Antosiyanlar en çok kırmızı ve mor renge sahip olan acai üzümü,kırmızı üzüm, kızılcık gibi meyvelerde bulunur.
-Acai berry nin yağıda güzellik ve kozmetik ürünlerinin içeriğinde kullanılır. Elde edilen bu yağ yüksek antioksidandır. Bu özelliği nedeniyle el vücut kremlerinde, şampuan yapımında ve kozmetik ve güzellik ürünlerin de kullanılan yağlara daha zengin bir alternatif oluşturur. Yalnız daha fazla laboratuar çalışması ve araştırılması gerekir.
– Genel sağlık için kullanımında özellikle kolesterol ve artrit gibi hastalıklara iyi gelme durumumda kanıtlar yeterli değildir. Bu yüzden daha .çok bilimsel kanıt ispat gerektirir.

Uyarılar ve Acai Üzümünün Yan Etkileri ve Zararları

Acai berry nin sağlığa ne derece iyi geldiği konusunda ve bu bitkinin güvenilir olup olmadığı konusunda net bir bilgi yoktur. Hakkındaki bilgiler çok azdır. Palmiye gibi türlere alejisi olan kişiler bu meyveyi tüketmemelidir. Diğer bir hususta özellikle hamiler ve emzikli kadınların bu bitkiyi tüketmeleri tavsiye edilmez.
MRI gibi testleri acai üzümü tüketmek etkileyebilir. Bir sağlık sorunu yaşadığımızda alternatif olarak kullandığınız bitkileri mutlaka doktorunuza söyleyiniz.
Şimdiye kadar tespit edilmiş bir ilaçla etkileşimi söz konusu değildir. Eğer bir rahatsızlık sonucu sürekli ilaç kullanıyorsanız bu acai üzümü kullanmanın doğru olup olmadığını doktorunuza danışın.
Hiçbir gıda takviyesi veya bitkisel ürünlerle zararlı bir etkileşimi olduğu bilinmemektedir.
Acai üzümünün tüketilmesinde ki miktar kişinin yaşına ve sağlık durumuyla alakalandırılır. Şunu belirtelim acai üzümünün dozu hakkında yapılan laboratuvar çalışmaları yetersizdir. Unutmamak gerekir ki her doğal ürün güvenli değildir. Tüketimi de çok fazla dozlarda olmamalıdır. Böyle ürünlerin etiketlerini iyice inceleyerek doktorunuza veya eczacınıza sormadan tüketmeyiniz.Sağlığınız güvenilir doğal ürünleri dozunda tüketmektir.