Lokma

Türk geleneklerin de önemli bir yeri vardır lokmanın, ramazanlarda özellikle çokça tüketilen bir tatlıdır.

Lokmanın tatlı ya da tuzlu olarak Türk toplumunda önemi çoktur, ölülerimizin ardından hayır içinde döktürdüğümüz bir gıdamızdır. Şimdi sizlerle bu çok sevdiğimiz lokma tatlısının tarifini paylaşmak isterim.

Malzemeler

4/1 yaş maya

2 çorba kaşığı zeytinyağı

Bir fiske tuz

Kızartabilmek için sıvı yağ

1,5 bardak su

1,5 bardak toz şeker

1 çorba kaşığı limon suyu

1 bardak ılık su

2 bardak un

lokma Lokma

Tatlı Tarifi

Su ile şekeri kaynatınız. 5-10 dakika süresince altını kısarak ocakta kaynatınız ve kıvamını bulduğunda limon suyunu ekleyiniz. Ocaktan indiriniz. Soğuması için bırakınız.

Mayayı el yakmayacak derecede olan suyun içerisinde 10 dakika bırakınız.

Genişçe bir kap içerisinde 1,5 bardak un, bir miktar tuz ile zeytinyağını koyunuz. Mayalı olan suyun yarısı ilave ediniz. Hamuru yoğurmaya başlayınız. Biraz, biraz un ile mayalı sudan ekleyerek akışkan kıvamda, yumuşak hamur yapınız. Ellerimize yapışmayacak hal alıncaya kadar 5-10 dakika daha yoğurunuz. Sıcak ortamda yarım saat mayalanması için bırakınız.

Derin tava içerisinde yağı kızdırınız. Hamurunuzu yeniden yoğurunuz. Avuç içimize hamuru alıp sıkalım ve işaret parmağıyla, başparmağımızın arasından çıkan hamur topunu yağlanmış bir kaşık ile alıp kızmış yağa atınız. Tavanın aldığı kadar top, top yaptığınız hamurları tavanıza atınız.

Hamurlar kabararak sertleştiğinde kevgir ile çeviriniz ve güzelce kızartınız. Kızarınca tavadan alır almaz soğuk şerbetinin çerisine atınız.

Hamurun tamamını aynı biçimde pişiriniz. Şerbete yenilerini atmadan önce önceki attığınız lokmaları servis tabağınıza alınız. Uzun süre beklemeden servis ediniz. Afiyet olsun.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
hobilerYandex.Metrica