Lenf Bezi

Lenf bezleri, lenf damarları üstünde yerleşmiş olan ufak lenfoid cisimlerdir. Lenf bezleri “Korteks” ve “Medulla” olarak iki ayrı kısımdan olur. “Medulla”, lenf bezinin tam ortasında bulunurken, “Korteks” de medullanın biraz dışında onu saracak şekilde. Lenf bezi en üst taraftan “Kapsül” adı verilen bir zarla sarılmıştır. Kapsül bedendeki yüzeysel lenf bezleri lenf bezinin diplerine kadar uzantıları vardır. Bu uzantılara “Trabekül” adı verilmektedir.

Lenf Bezi Büyümesi (Baş Boyun Lenfadenopatileri) :

Lenf beze büyümesi lenfadenopati adı ile tanımlanır. Lenfadenopati çok sık rastalanılan bir bulgudur. Lenfadenopatiler genelde iyi huyludur. Lenfadenopatiler farklı enfeksiyonlar ile birlikte çeşitli kanserlerin seyrinde de oluşabilirler.

lenf bezi Lenf Bezi

Bezeler, lenf bezlerinde beyaz kan hücresi denilen lenfositlerin göllenmesiyle ile meydana gelir. Deri ve solunum sistemindeki bazı sıradan enfeksiyonlar bezelere sebep olabilir. Örnek vermek gerekirse, bademcikler ve apandis öncelikle lenfatik hücrelerden oluştuklarından çok kısa sürede hemen şişebilirler. Bunun yanında lenf bezleri bedenin herhangi bir yerinin tahriş olması ya da kesilmesi akabinde enfeksiyon kapmasıyla da şişebilmektedir. Mesala koltuk altınızda şişmiş bir beze varsa hemen kollarda ve ellerde bir kesik, tahriş var mı diye kontrol edilmeli ve eller kollar ılık su ve antiseptik ile silinmedir. Şayet şişmiş olan beze yok olmuyorsa kesinlikle bir doktora gidilmelidir zira ciddi kan zehirlenmeleri de söz konusu olabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
hobilerYandex.Metrica