Güneş Yanıkları

Güneş Yanıkları Nasıl Tedavi Edilir?

Yüksek faktörlü koruyucu kremler ve güneş engelleyici ürünler güneş yanıklarına karşı koruma sağlamak için oldukça önemlidir. Güneş yanıklarının oluşumundan sonra tedaviyle uğraşmaktan da Bu konuda önlem almak her zaman için daha doğrudur. Çünkü güneş yanıklarının ciltte rahatsız edici etkisi olmasının yanı sıra cilt kanserleri için de risk oluşturur. Bununla birlikte güneş yanıkları kişide anormal bir terleme, baş dönmesi ve mide bulantısı şeklinde gelişen belirtiler meydana getirmiş ise hekime görünmek gerekir. Ayrıca su kaybına bağlı olarak vücutta oluşabilecek sıvı yetersizliği de tehlikeli durumlara yol açabilir.

Güneş yanıklarına karşı nasıl bir tedavi uygulanır?

Vücudun iç ve dış su ihtiyacını karşılamak: Terlemenin etkisiyle ortaya çıkan sıvı yetersizliğine karşı bol su tüketmek gerekir. Cildin güneş yanığına maruz kalmış bölgeleri soğuk su ile nazikçe serinletilmelidir. Eğer güneş yanığı çok daha geniş bir alanı etkilediyse yanma hissini azaltmak için ılık su veya soğuk su ile duş almak uygundur. Güneş yanıkları olan kişiler yanıklar kayboluncaya kadar alkol kullanmamalıdır. Çünkü alkol sıvı yetersizliğine yol açtığı için yanma hissini artırır.

Nemlendirmek: Güneş yanıkları cilt kuruluğuna neden olur. Bu sebepten güneş yanıklarının etkilediği kuru bölgeler nemlendirici ürünler yardımıyla yumuşatılmalıdır. Esas dikkat edilmesi gereken nemlendirici ürünlerin asla güneş yanıkları etkisiyle su toplamış veya ciltte açık yarası olan bölgelere uygulanmamasıdır. Nemlendirici ürünler sadece güneş yanığının hafif düzeyde olduğu durumlarda uygulanmalıdır.

Güneş losyonları veya parfüm içerikli olmayan ürünler parfüm içeren ürünlerden daha sağlıklı olduğu söylenebilir. Doğal aloe vera içeren krem ve losyonlar güneş yanıklarının etkisini yatıştırıcı etkisi bulunmaktadır.

Kalamin losyonu: Kalamin losyonu güneş yanıklarının semptomlarının hafifletilmesinde oldukça faydalıdır. Kalamin losyonunu periyodik olarak tekrar uygulama gerektirir. Çünkü kalamin losyonunun etkisi yaklaşık 1 – 2 saat içinde kaybolmaktadır. Kalamin losyonunda daha olumlu sonuç alabilmek için uygulamadan önce ılık veya soğuk bir duş almak daha uygun olacaktır.

Hidrokortizon merhem: Hidrokortizon merhem güneş yanıklarının meydana getirdiği acıyı ve ciltteki şişkinliği azaltmada kullanılır. Ancakhidrokortizon merhem geniş alana yayılmış güneş yanığında, yüzde ve cildin su toplanması halinde kullanması uygun değildir. Hidrokortizon merhem sadece doktor veya eczacının denetimi altında kullanılmalıdır.
güneş-yanığı
Acı dindirici ilaçlar: Eğer güneş yanıklarının sebep olduğu acı diğer yöntemlerle dindirelemiyorsa acı dindirici ilaçlara ihtiyaç duyulabilir. Ancak bu tür ilaçlarda uzman tavsiyesiyle beraber kullanılmalıdır.

Güneş yanığı kabarcıkları kesinlikle patlatılmamalıdır: Güneş yanığı kabarcıklarını patlatma veya herhangi bir müdahalede bulunma bu bölgenin enfeksiyon kapmasıyla sonuçlanabilir. Eğer kabarcıklar kendiliğinden patladıysa bu kez de önemli olan o bölgenin hijyenine dikkat etmek olacaktır. Bu sebeple de bölgeyi sargı beziyle yardımıyla kapatmak, enfeksyon riskini azaltacaktır.

Güneş yanıkları için yoğurt kullanılmamalıdır: Yoğurdun güneş yanıklarına iyi gelmesi yönünde bilimsel herhangi bir açıklama bulunmamaktadır. Bu bilgi halk arasında yaygın kullanılan bir yöntemdir. Bu inancın gelişmesinin nedeni de soğuk yoğurdun güneş yanığının meydana getirdiği acıyı hafifletmesi olabilir. Fakat yoğurt sürülen bölgede bazı kalıntılar mevcuttur, ayrıca temizlenme sorunu vardır. Tıbbi olarak herhangi bir geçerliliği olmadığından dolayı uzmanlar tarafından da önerilmemektedir.

Güneş Yanığı Ve Soyulan Ciltle Başa Çıkma

Gün boyunca güneş altında kalmak cildi yakabilir ve kişi kendini oldukça ateşlenmiş hissedebilir. Güneş yanıklarının birkaç gün sonra da ciltte kaşınma ve bunun etkisiyle kabuklanarak dökülmeye başlar. Elbette ki ciltteki soyulmalar hoş bir görünüm oluşturmaz. Bununla beraber rahatsızlık verici de olabilir. ( Güneşin Cilt Üzerindeki Etkileri)

Aşağıda güneş yanıkları ve ciltte meydana gelen soyulmalar için bazı basit ipuçları belirtilmiştir.

Cildinizi soğutun

Eğer ciltte soyulmalar başladıysa yapacağınız ilk şey soğuk bir suyla duş almak olmalıdır. Ilık veya soğuk su cildinizin serinlemesine ve soyulma sürecinin yavaşlamasına yardımcı olacaktır. Cildinizi kurulayacağınız zaman temiz ve yumuşak bir havluyla cildinize hafif dokunarak kurulayın.Kesinlikle ovmayın. Çünkü cildinizi ovarak kurutmanız ciltte meydana gelen soyulmayı arttırabilir.

Kaşıntınızı durdurun

Ciltte soyulma başladıysa derinizi koparmaktan veya soymaktan kaçının. Çünkü bu durum cildinize daha kalıcı bir hasar verme niteliğindedir. Eğer cildinizde yanıklardan dolayı meydana gelmiş kaşıntı hissi varsa bir buz yardımıyla o bölgeyi rahatlatmanız mümkündür.

Cildinizi nemlendirin

Duş sonrası cildiniz hafif nemliyken bu nemi korumak adına mutlaka nemlendirici ürünler kullanın. Özellikle güneş yanığı ve soyulan ciltler için özel üretilmiş nemlendirici ürünler tercih edilmelidir. Bu konuda aloe vera içeren losyonlar oldukça faydalıdır. Bu ürünlerin etkisiyle cildinizi soğutabilir, iltihaplanmayı azaltabilir ve soyulmaların hızını azaltabilirsiniz. Aloe vera bir kaktüs türüdür , iyileşme ve rahatlatma konusunda oldukça etkili bir doğal mucizedir.

Bol su için

Su içerek kendinizi içten beslemeniz mümkün. Su cilt açısından oldukça faydalı bir kaynaktır. Sağlıklı cilt suya her zaman ihtiyaç duyar. Özellikle güneş yanığı oluşumundan sonra suya olan ihtiyaç daha fazla olacaktır. Su yanan cildinizin hücrelerinin yenilemesine ve canlı kalmasına yardımcı niteliktedir. Eğer güneş yanıkları sonucunda ciltte soyulma başlarsa günde yaklaşık 8 – 10 bardak su mutlaka içmelidir.

Cildinizi soymayın

Soyulmaya başlamış bir cilt hoş bir görüntü oluşturmaz ve tahriş edici olabilir.Bununla beraber soyulan cilt enfeksiyona karşı saha savunmasızdır. Ayrıca kaşınan deriyi şiddetli bir şekilde kaşımak enfeksiyona oluşumuna neden olan etkenlerdendir. Cildin sağlıklı ve çabuk iyileşmesi için soyulan deriler asla koparılmamalıdır. Sadece soyulan deri parçaları büyükse küçük ve temiz bir makas yardımıyla cilde temas etmeden fazlalığı alabilirsiniz. Ölü deri kısımlarını kestikten hemen sonra cildinize anti bakteriyel bir merhem sürmek gerekmektedir.

Yara oluşmasını önleyin

Yara oluşumunu önlemek adına cildi temiz tutun. anti oksidan desteği cildi desteklemek adına önemlidir , bu konuda takviye alın. Bunlarla beraber C vitamini ve E vitamini desteği almakta uygundur. Ayrıca topikal E vitamini kremi yara oluşum riskini büyük ölçüde azaltır.

Baştan önleminizi alın

Esas olan güneş yanıkları ve cilt soyulmalarına karşı baştan her türlü önlemi almaktan geçer.

İlk olarak güneşe çıkmadan önce mutlaka güneş koruyucu krem kullanılmalıdır. Özelikle tatillerde ve plaj gibi yerlerde güneşlenirken sık sık güneş koruyucu krem veya güneş sütü kullanın. Bunlara ek olarak şapka ve gözlük takmak ihmal edilmemelidir.

Denize girip çıktıktan hemen sonra da güneş koruyucu krem kullanın. Deniz sonrasında ise hemen duş alın. Eğer dışarıda çok vakit geçirmeyi planlıyorsanız daha gölge yerleri tercih edebilirsiniz. ( Güneşe Karşı Cilt Koruması )

Güneş Kremleriyle İlgili Bilmeniz Gereken Gerçekler

Boston Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji bölümü Ana Bilim Dalında Yardımcı Profesör olarak görev alan Ranella Hirsch, “güneş kremlerinin yanlışyorumlanan bir cilt bakım kategorisi olduğunu” söylemiştir. Yeteri kadar krem sürülmemesi veya talimatların yanlış yorumlanması yetersiz korumaya ve güneşin cildinize zarar vermesine yol açmaktadır.

Güneşten korunarak eğlenceye devam etmek için güneş kremleri ile ilgili olan bu yaygın efsanelere ve gerçeklere bir göz gezdirin.

Efsane: Plaja ya da parka gider gitmez güneş kremi kullandığınız andan itibaren, koruma altında olursunuz.

Gerçek: Güneş kremleri dışarı çıkmadan yaklaşık olarak 30 dakika önce sürülmesi gerekir. Hirsch “Güneş kremi kullanmak için kesinlikle plaja gidene kadar beklenmemeli” demektedir. “ Çünkü cildin, birçok güneş kremindeki aktif bileşenleri emmesi zaman alır.” Cildiniz dışarı adım attığınız andan itibaren güneş ışınlarına maruz kalmaya başlar ve bu nedenle, gideceğiniz yere ulaşmadan önce, güneş koruyu kremi uygulamanız gerekir.

Efsane: Saçlar saç derinizin ihtiyacı olan tüm güneş korumasını sağlar.

Gerçek: Saç derisinin de güneşten dolayı yanması olasıdır. Saç derisinde güneşe maruz kalan bölgeler (ayırma çizgisi, alındaki saç çizgisi) güneşin yakabileceği noktalar arasındadır. Hirsch başın da, vücudunun geri kalan kısımları gibi güneş yanığına ve cilt kanserlerine karşı savunmasız olduğunu söylemektedir. Bu konuda en iyi koruma güneş ışınlarına karşı fiziksel savunma sağlayacak olan bir şapkadır. Ayırma çizginize ve alnınızdaki saç çizgisine, sprey veya jel şeklindeki güneş kremleri (bu ürünlerin hiçbiri losyonlar kadar yağlı değiller) uygulayabilirsiniz. Ne olursa olsun, UV korumalı saç spreylerine veya şekil veren kremlere güvenmeyin. Hirsch bu ürünlerin saç renginizi korumasına karşı , derinizde herhangi bir koruma sağlanmadığını öne sürmektedir.

Efsane: Yüksek koruma faktörlü bir güneş krem sizi tüm gün korur.

Gerçek: Tüm gün koruma sağlayan herhangi bir ürün yoktur. Koruma faktörü ister 15, ister 50 olsun bütün güneş kremleri yaklaşık iki saat sonra etkinliğini kaybeder. Bir güneş güvenlik kuralı: Hirsch en az 30 faktörlü koruma sağlayan bir güneş kremi kullanmanızı ve dışarıda iki saat kaldıktan sonra yeniden krem sürmenizi önermektedir. Kaç kat sürdüğünüzün de bir anlamı yoktur. Tüm vücut için yaklaşık bir shot bardağı dolusu krem kullanın. Hirsch “birçok insan bu ölçünün sadece üçte birini kullandığını” belirtmektedir.

Efsane: Yüzdükten sonra su geçirmez veya suya dayanıklı güneş kremleri tekrar uygulama gerektirmez.

Gerçek: Bu ürünlerin aması sadece su içinde de koruma sağlamaktır. Yani yanlış anlaşılma söz konusudur.

“Suya dayanıklı” ve “su geçirmez” terimlerini havluya dayanıklı terimi ile karıştırarak yanlış yorumlamayın. Hirsch vücudun kurulanarak güneş kremini de silinmiş olduğunu belirtmektedir. Suya dayanıklı bu güneş kremlerinin dayanma gücü yüksek olabilir ancak hiçbiri suya yüzde 100 dayanıklıürünler değildir. Losyonlar cildi suda yaklaşık olarak 40 dakika kadar korur.

Efsane: Bronzlaşmışsanız veya koyu bir ten rengine sahipseniz güneş koruyucu kullanmakta özgürsünüz.

Gerçek: Tüm cilt renkleri ayırt edilmeden güneş korunmasına ihtiyaç duyar.

Gerçek şu ki, güneş yanığı herhangi bir ayrım yapmaz. Ve sağlıksız güneşlenmenin tek işareti güneş yanığı değildir: Hirsch “bronzlaşma da bir hasar işaretidir ve koyu ten rengi de cilt kanserine ve kırışıklıklara karşı korumasızdır” demektedir.

Efsane: Altı aydan küçük bebeklerde güneş kremi uygulanmaz.

Gerçek: Her yaşta çocuk güneş krem kullanabilir.

Mümkün olduğunca fiziksel koruma (pamuk pantolonlar, uzun kollu giysiler ve şapkalar) kullanılmalıdır. Ama yüz veya elin üst kısımları için, altı aydan küçük bebeklerde bile az miktarda güneş kremi uygulanması doğrudur.

Hafif ve kaşındırıcı etkisi olmayan mineral bazlı bazı engelleyiciler (titanyum dioksit ya da çinko oksit gibi) içeren ve özelliklede bebekler için üretilmişformülleri tercih etmelisiniz. Hirsch “çocukların güneşe ne kadar maruz kaldığını küçümsememek gerektiğini” söylemektedir. Bir kaç saatliğine parka gitseniz bile, çocukların bir şapkaya ve güneş kremine ihtiyacı olacaktır.

Güneş Yanıkları

Güneş ışıkları daha sağlıklı hissetmek ve ruh sağlığı için oldukça faydalı niteliktedir ve önemli bir D vitamini kaynağıdır. Özelliklede “artrit” problemiolan insanlar güneşin sıcaklığının fiziksel ağrıları hafifletmede yardımcı olduğu bilinmektedir.Bununla beraber birçok insan bronzlaşmanın sağlıklı ve genç bir görünüm sağladığı düşünülür. Ancak güneş ışınları güneş altında fazla kalındığı zaman ya da güneşe fazla maruz kalındığı takdirde cilt için zararlı olabilmektedir. Bu sorunlar cilt kanseri gibi uzun soluklu gelişebilecek hastalıklara yol açabileceği gibi kısa zaman içinde ise güneş yanıklarına neden olabilir.

Birinci derece ve ikinci derece güneş yanıkları

Güneş yanığı güneşin ultraviyole(UV) ışınları kaynaklı cildi zarar görmesi olayıdır. Güneş yanıklarının büyük bit kısmı hafif düzeyde acı ve kızarıklık belirtilerine neden olmaktadır. Birinci derece güneş yanıklarında cildin yanlızca üst tabakası zarar görür. Bu durumda güneşten yanmış ciltdokunulduğu zaman acı hissi verir. Bu güneş yanıkları genelde hafif düzeydedir ve evde tedavi edilmesi mümkündür.

İkinci derece güneş yanıklarında ise cildin daha alt tabakası da güneş ışınlarından zarar görmüş haldedir. Bunun sonucunda ciltte acı ve kızarıklıkla beraber şişkinlik ve kabarcıklar da oluşmuştur. Güneş yanıklarının bu türü genelde çok daha acılıdır ve iyileşme daha geç görülür.

Güneş yanığıyla birlikte olabilecek diğer sorunlar

Güneş yanığı geçiren kişilerde güneş yanığının yanında aşağıdaki sorunlarda baş gösterebilir:

* Sıcak çarpması veya güneşe çok fazla maruz kalmanın getirdiği başka problemler

* Güneşe, güneşten koruyucu ürünlere veya tedavi edici ilaçlara çok maruz kalınmasından dolayı gelişen bazı alerjik reaksiyonlar

* Görme problemler, ( Görmede azalma, kısmı veya tamamen görme kaybı gibi )

Güneş yanığının uzun süreli etkileri

Güneş yanıkları uzun sürede aşağıdaki gibi sorunlara sebep olabilir.

* Cilt kanser riskinde artış,

* Uçuk oluşumunda artış,

* Deri veremi ve benzeri sağlık sorunlarında artış,

* Katarakt oluşumu gözlemlenebilir, katarak yaygın körlük nedenlerinden biridir.

* Ciltte erken yaşlanma belirtileri( kırışıklıklar, çizgiler, kahverengi lekeler gibi ) görülmesi gibi sorunlara neden olabilir.

Güneş yanığı için kimler daha çok riskli altındadır?

Cilt tipi güneşten ne kadar ve nasıl etkileneceği konusunda rol oynamaktadır. Örnek verecek olursak çilli cildi olanlar, beyaz tenliler, sarışın veya kızıl saçlılar ve mavi gözlüler güneş ışınlarından daha çabuk etkilenirler , ayrıca ciltlerinde kolayca güneş yanığı oluşabilir. Yaşla doğru orantılı olarak geniş yanığı riski de artmaktadır. Özellikle 6 yaşından küçük çocuklar ve 60 yaşından büyük yetişkinler güneş ışınlarına karşı daha hassasiyet gösterirler ve ciltlerinde daha çabuk güneş yanıkları gözlemlenebilir.

Güneş yanığı riskini azaltmak için

1. Güneşin ışınları sabah 10 ve öğleden sonra 4 saatleri arasında daha etkilidir ve oldukça güçlüdür. Mümkün olduğu kadar bu saatler arasında evde kalmak gerekir veya dışarıda kapalı ve gölgeli yerleri tercih etmek gerekir. Bulutu havalarda ise risk daha düşüktür. Bununla beraber güneşin olduğu fakat bulutlarında göründüğü havalarda azda olsa risk mevcuttur.

2. Beyaz ışığı yansıtan unsurların bulunduğu yani sulu alanlarda, kumsalda, kar veya buzun olduğu yerlerde güneş ışınları daha etkilidir dolayısıyla güneş yanığı riskini artmaktadır.

3. Özellikle yaz ayları güneş yanığı için daha riskli dönemlerdendir. Bu aylarda oldukça şiddetli güneş yanığı vakalarına sık sık rastlanmaktadır.

4. Yine yüksek rakımlı yerler güneş yanığı için riskli bölgeler arasındadır. Çünkü yükseklik arttıkça güneşe ışınlarına maruz kalma veya ultraviyole ışınlarından etkilenme oranında artış vardır.

5. Cildi güneşten koruyarak yanık olasılığını azaltmak adına güneş koruyucu kremler bilinçli olarak kullanılmalıdır.

6. Güneş yanıklarına karşı önlem almak için yine güneş altında fazla kalmamak önlemler arasındadır.

Güneş Alerjisi

Güneş alerjisi daha çok açık tenli kişilerde görülen bir cilt problemidir. Çünkü esmer kişilerin ciltleri güneşin zararlı etkilerine karşı daha dayanıklı yapıdadır.

Güneş alerjisinin belirtileri nelerdir?

Genellikle kaşıntı, kızarıklık ve kabarcıklar şeklinde görülmektedir.

Alerjik etkiler vücudun hangi bölümlerinde görülür?

Güneş alerjisi genellikle vücudun açıkta kalan bölgeleri olan boyun, omuzlar, kollar, bacaklar ve yüzde görülmektedir. Belirtileri çok erken görülebileceği gbi güneşe maruz kaldıktan bir kaç saat sonrada görülebilir.

Güneş alerjisine karşı cildi nasıl korumalı?

Güneş ışınlarına alerjisi olan bireyler güneşin altında çok fazla zaman geçirmemelidir, çıplak tenle ve korumasız olarak güneş altında uzun süre güneşlenmemeliler ve ciltlerini güneş ışınlarına yavaş yavaş alıştırmamalıdırlar. Cildin büyük bir bölümünü birden güneş ışınlarına maruz bırakmak alerjik reaksiyonları artırabilir. Bu sebepten özellikle yaz aylarında plajlarda yapılan güneş banyoları alerjik bünyeli kişiler için oldukça zararlıdır.

Güneş ışınlarına karşı alerjisi olan kişiler mutlaka güneşe çıkmadan önce yüksek koruma faktörüne sahip olan güneş koruyucu kremler kullanmalıdır.Mümkünse alerjik ciltler için hazırlanmış güneş koruyucu kremlerde hassasiyet açısından kullanılmalıdır.

Güneşe karşı alerjisi olan kişiler özellikle güneşin kendini yoğun olarak hissettirdiği saatler olan sabah 10 ile öğleden sonra 4 saatleri arasında güneşe çıkmamaları en uygunudur. Eğer çıkılması önlem almak adına uzun kollu giysilerle çıkılması en doğrusudur.