Fosfor

Fosfor

Fosfor, kişinin kemiklerinin ve dişlerinin temelini oluşturan, kalbin sağlıklı çalışması için, beynin, sinirlerin, kasların böbreklerin normal fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için kişinin hayatında mutlaka olması gereken önemli bir etkendir. Zira hücrelerin büyümesi, proteinlerin sentezlenmesi, enzimlerdeki ve hücrelerdeki enerji üretiminin katılmak gibi devasal faydaları da vardır.

Fosfor eksikliği

Yetersiz derece fosfor alınması, fosfor eksikliği, kasları ve kemikleri olumsuz etkiler ve kas hücrelerinin zarar görerek zayıflamasına ve güçsüzleşmesine sebep olur. Sinir sistemlerinde beyin fonksiyonlarında aksamalara sebep olur. Fosfor eksikliğinin en önemli nedeni yetersiz şekilde beslenmek, çok fazla alkol kullanılması, idrar söktürücü ilaçların kullanılması, fosforun yeteri kadar bağırsaklarda emilmemesi sayılabilir.

Fosfor fazlalığı

Fosfor eksikliği gibi, fosforun fazla alınması da sağlık açısından sorunlara sebep olmaktadır. İhtiyaçtan fazla fosfor alınması, vücudun kalsiyum dengesini bozar. Kalsiyum dengesinin bozulmasıyla birlikte kemiklerin gücü zayıflar ve kolay kırılır hale gelir. Ayrıca fazlaca alınan fosfor tansiyonun yükselmesine sebep olmanın yanında fosfor zehirlenmesine de sebep olabilir.

fosfor

Fosfor hangi gıdalarda vardır?

Et, balık, yumurta, süt ve süt ürünlerinde bolca fosfor bulunur. Maden suyu, meyve suları da fosfor içermektedir.

Bir günlük fosfor ihtiyacı nedir?

1 yaşına kadar olan bebeklerin günlük fosfor ihtiyacı : 250 mg dır.
10 yaşına kadar olan çocukların günlük fosfor ihtiyacı: 800 mg dır.
11–24 yaş arası en çok fosfor ihtiyacının olduğu yaşlardır: 1200 mg dır.
24 yaş üstü fosfor ihtiyacı: 800 mg dır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ